Aké lieky a cvičenia používať na prevenciu prostatitídy doma

Skutočným problémom pre mužov je taká choroba ako prostatitída. V tomto prípade dochádza k zápalovému procesu v prostatickej žľaze. Ochorenie je typické pre zrelých mužov aj mladých ľudí. Riziko vzniku prostatitídy sa zvyšuje s nástupom aktívneho sexuálneho života. Prostatitída môže byť akútna, bakteriálna, nebakteriálna, chronická, asymptomatická. Existuje veľa dôvodov na rozvoj prostatitídy. Najčastejšie ide o stagnujúce procesy v panvových orgánoch, sexuálne prenosné choroby, infekcie genitourinárneho systému. Sedavá práca, sedavý životný štýl, samoliečba, hypotermia, trauma panvových orgánov vedú k dysfunkcii prostaty. Nie je ťažké rozpoznať zápal prostaty - časté nutkanie na močenie, bolestivosť pri močení a defekácii, bolesť hrádze, semenníkov, krížov, miešku. Aby ste sa ochránili pred takouto zložitou chorobou, každý muž by mal poznať a dodržiavať preventívne opatrenia proti prostatitíde.

Muž pije čaj na prevenciu prostatitídy

Všeobecné opatrenia na prevenciu prostatitídy

Prevencia prostatitídy u mužov doma môže byť primárna a sekundárna. Primárnu prevenciu u mužov treba dodržiavať už od 30. roku života, aby sa predišlo vzniku zápalu prostaty. Sekundárna prevencia sa vykonáva po liečbe prostatitídy. Všeobecné pravidlá prevencie sú pomerne jednoduché.

Takže v prvom rade by mal mladý muž viesť aktívny mobilný životný štýl. Športovanie pomôže vyhnúť sa stagnácii sekrétov a krvi v panvovej oblasti, čo často vedie k prostatitíde. Nemusíte chodiť do drahých posilňovní. Cvičiť môžete aj doma. Ak má muž sedavé zamestnanie, určite si robte prestávky na prechádzky, rozcvičky.

prevencia bolesti chrbta a prostatitídy

Dôležitú úlohu zohráva sexuálny život. Vedci dokázali, že frekvencia a kvalita sexu má priamy vplyv na stav prostaty. Častá promiskuita je však ďalším zdrojom baktérií a infekcií. Je to nechránený sex s rôznymi partnermi, ktorý vedie k sexuálne prenosným chorobám, prostatitíde, uretritíde. Dlhodobá abstinencia, príliš častý intenzívny sex, úmyselné predlžovanie sexu, prerušenie aktu negatívne ovplyvňujú prostatu. Aby ste predišli prostatitíde doma, musíte dodržiavať meraný pravidelný sex s pravidelným partnerom.

Na ochranu svojho tela pred znížením imunity sa mladý muž musí vyhnúť častému stresu, konfliktom, prepracovaniu a hypotermii. Všetky tieto faktory narúšajú fungovanie genitourinárneho systému, centrálneho nervového systému. V tomto ohľade možno hlavnú metódu prevencie zápalu doma nazvať úplným osemhodinovým spánkom, pravidelným odpočinkom. A aby ste nemuseli liečiť prostatitídu liekmi, môžete si vziať kontrastnú sprchu. Pri masáži hrádze vodnými tryskami sa vytvorí normálny krvný obeh v panvových orgánoch. Je to vynikajúca prevencia stagnujúcich procesov. Okrem toho kontrastná sprcha dobre a rýchlo zlepšuje imunitu. Vo všeobecnosti sú najjednoduchšie a najbežnejšie metódy ochrany prostaty doma tieto faktory:

 • Pravidelný sexuálny život;
 • Chránený styk;
 • masáž;
 • studená a horúca sprcha;
 • Zvýšená imunita;
 • Vyhnite sa podchladeniu;
 • Aktívny životný štýl;
 • Pravidelné návštevy urológa.

Ľudové metódy prevencie

Od staroveku sa na zachovanie zdravia a sily mužov používajú ľudové metódy liečby a prevencie. Táto možnosť vám umožňuje posilniť funkcie prostaty doma. Okrem toho ľudová prevencia nevyžaduje finančné náklady, nemá žiadne kontraindikácie. Existujú však prípady, keď bylinky a poplatky môžu u muža spôsobiť alergickú reakciu. Stačí alergén jednoducho vylúčiť. Obom predstaviteľom ľudovej a tradičnej medicíny sa odporúča najskôr konzultovať s odborníkom.

Odvar z kôry pagaštanu konského je vysoko účinný pri ochrane prostaty. Na prípravu lieku je potrebné rozomeliť zelenú kôru gaštanu konského. 2 polievkové lyžice surovín sa zalejú 0, 5 litrom vriacej vody. Nechajte liek vylúhovať jeden deň. Potom sa liek užíva každé ráno jednu polievkovú lyžicu. Nemenej účinný je aj peľ kvetov. Aby sa predišlo prostatitíde, odporúča sa každé ráno použiť asi čajovú lyžičku peľu. Priebeh prijatia je 1 mesiac. Je povolené viesť 6 kurzov ročne s prestávkami medzi každým 1 mesiacom. Táto možnosť však kategoricky nie je vhodná pre alergikov trpiacich sennou nádchou, alergiou na med.

Semená petržlenu sa často používajú na prevenciu zápalu prostaty. Na prípravu lieku je potrebné naliať 2 polievkové lyžice semien s 0, 5 litrom studenej vody. Stojí za zmienku, že semená musia byť najskôr mleté, rozdrvené. Potom sa produkt privedie do varu a nechá sa vylúhovať 24 hodín. Na účely prevencie doma sa odporúča konzumovať len pár dúškov každé ráno nalačno.

Medzi ďalšie možnosti patria:

 • Tekvicové semiačka;
 • Med;
 • propolis;
 • Odvar z kôry a listov liesky.

Ovos možno použiť aj na ochranu prostaty. 2 polievkové lyžice ovsa sa nalejú do riadu, naleje sa vriaca voda. Nástroj sa zapáli na pomalý oheň a varí sa, kým zrná nezmäknú. Potom musíte odstrániť drogu z ohňa a trochu trvať na tom. Akonáhle ľudový liek trochu vychladne, prefiltruje sa a pridá sa 50 ml petržlenovej šťavy. Musíte užiť liek 100 ml každé ráno pred raňajkami.

Správna výživa - prevencia prostatitídy u mužov

Pre mužské telo hrá rozhodujúcu úlohu v kvalite a stravovaní jeho zdravie. Niektoré produkty možno nazvať „časovanou bombou". Keď sa nahromadia v tele, skôr alebo neskôr vyvolajú poruchy vo fungovaní orgánov urogenitálneho systému. Často je postihnutá prostata. Následne je narušená aj sexuálna aktivita, objavuje sa erektilná dysfunkcia.

bylina na prevenciu prostatitídy

V tomto ohľade je najlepšou metódou prevencie prostatitídy doma udržiavanie správnej výživy. Strava by mala byť bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky. Pre mládež sú dôležité zinok, selén, železo, horčík, draslík, vápnik. Práve zinok možno považovať za stavebný materiál pre prostatickú žľazu. Aby ste si udržali vysokú hladinu, musíte pravidelne jesť tieto potraviny:

 • ustrice;
 • morská kapusta;
 • Morské ryby;
 • Cesnak;
 • Vlašské orechy;
 • zelené cibule;
 • Tekvicové semiačka.

Na prevenciu rôznych ochorení prostaty lekári odporúčajú jesť aj diétne mäso. Hovädzie mäso, kuracie prsia sú známe svojimi špeciálnymi výhodami. Obsahujú veľké množstvo stopových prvkov a aminokyselín. Dôležitým bodom je spôsob varenia mäsa, rýb, zeleniny. Zabudnite na vyprážanie. Akékoľvek jedlo je dusené, varené alebo pečené. Zdroj lecitínu sa nazýva prepeličie vajcia. Lecitín sa aktívne podieľa na produkcii sekrécie prostaty.

Aby ste predišli prostatitíde doma, musíte konzumovať dostatočné množstvo fermentovaných mliečnych výrobkov. Ryazhenka, kefír, jogurt, zrazené mlieko zmierňujú zápchu, ktorá vyvoláva stagnáciu v panvovej oblasti. Zo zeleniny je lepšie uprednostniť čerstvé paradajky, bielu kapustu, brokolicu. Od staroveku sa včelie produkty používajú na prevenciu a liečbu rôznych porúch a ochorení urogenitálneho systému.

Na ochranu prostaty pred zápalom je potrebné vypiť aspoň 1, 5-2 litra čistenej nesýtenej vody denne. Veľké množstvo moču pomôže odstrániť z tela rôzne mikróby a baktérie. Ak hovoríme o dennom obsahu kalórií v menu, aby sa predišlo prostatitíde, malo by to byť 3 000 kcal. Sacharidy sú asi 400 g, bielkoviny - najmenej 100 g, tuky - 70 g. Zároveň by sa tuky mali jesť rastlinné aj živočíšne.

Cvičenia na prevenciu

Každý deň by mal muž venovať 15-20 minút špeciálnym cvikom, ktoré zlepšia funkciu prostaty. Nie sú náročné na vykonávanie doma, preto by ste túto metódu prevencie nemali zanedbávať. Mnohým mužom pomohli terapeutické cvičenia vyrovnať sa s týmto problémom a zabrániť jeho opakovaniu. Gymnastika sa môže vykonávať v ľahu, v sede a v stoji.

cvičenie v stoji

Muž zaujme stojacu pozíciu. Dôraz sa kladie na jednu nohu. Druhá noha sa kýva dopredu a dozadu. Mach by mal byť do 50-70. Potom sa nohy vymenia. Druhou možnosťou je naklápanie doprava a doľava. Náklony sa vykonávajú 30-krát na každú stranu. Je veľmi dôležité, aby pri vykonávaní tohto cviku na ľavej strane bola ľavá noha mierne pokrčená v kolene. Tento stav je pozorovaný aj na druhej strane. Hlboké drepy sú vysoko účinné pri prevencii prostatitídy.

Cvičenie v sede

Prvé cvičenie možno nazvať „chôdza po zadku". Muž sedí na podlahe, jeho chrbát je rovný, ruky sú natiahnuté pred sebou. Pohyby sa vykonávajú v dôsledku napätia gluteálnych svalov. Takéto manipulácie stačí vykonávať 5 minút denne. Odporúča sa tiež strečing. Poloha tela zostáva rovnaká a končeky prstov musia siahať k prstom na nohách. Trvanie strečingu je 4-6 minút.

Gymnastika v ľahu

Podstata cvičenia je nasledovná:

 • Poloha v ľahu na chrbte;
 • Chrbát je zarovnaný;
 • Dôraz sa kladie na gluteálne svaly a zadnú časť hlavy;
 • Stojí za to ležať v tomto napätí 5 minút.

Takéto jednoduché cvičenie ako „breza" môže normalizovať krvný obeh v panvovej oblasti. V "breze" sa odporúča stáť 5-10 minút. Špeciálne Kegelove cviky dokážu posilniť svaly panvového dna. Na prevenciu prostatitídy stačí, aby muž chodil viac pešo, zabudol na výťah a robil krátke jazdy na bicykli. K dispozícii je špeciálne cyklistické sedlo, ktoré zabraňuje stagnácii krvi a sekrécie prostaty. Vo všeobecnosti sú hlavnými opatreniami na prevenciu prostatitídy doma správna výživa, aktívny životný štýl a pravidelný chránený sex.