Prípravky na liečbu prostatitídy a adenómu prostaty

Bohužiaľ, dnes štatistiky mužských chorôb genitourinárneho systému ukazujú, že prípady prostatitídy a adenómu prostaty sú čoraz častejšie a je potrebné nájsť účinné lieky. Aký je dôvod - v ekológii, výžive, životnom štýle - je záhadou, ale faktom zostáva a choroba sa musí liečiť. Na tento účel sa na farmaceutickom trhu objavujú nové lieky proti prostatitíde a adenómu prostaty u mužov. Ktoré z nich sú najúčinnejšie, ktoré vám pomôžu rýchlo a efektívne sa zbaviť príznakov spomínaných chorôb? V akých formách sa vyrábajú lieky proti symptómom prostaty a adenómu prostaty?

Formu liekov určených pre váš konkrétny prípad určuje štádium a forma ochorenia. Je to určené aj príznakmi, ktoré sa objavia alebo naopak, neobjavia sa. Stáva sa to preto, že forma lieku určuje mechanizmus a stupeň vplyvu na telo.

Ale všetky sú spojené takými formami vplyvu na telo:

 • zlepšenie dynamiky urologického systému;
 • normalizácia metabolizmu;
 • normalizácia hormonálnej rovnováhy;
 • zlepšenie mikrocirkulácie prostaty.

Aké formy liekov však moderná medicína ponúka:

 • rektálne čapíky;
 • intravenózne injekcie;
 • intramuskulárne injekcie;
 • tabletové lieky;
 • lieky v kapsulách;
 • perorálna tekutina.

Najúčinnejšie lieky

Lekár predpisuje lieky na prostatitídu

Teraz sa pozrime na niektoré lieky, ktoré muži najaktívnejšie používajú na liečbu chorôb genitourinárneho systému. V počiatočných štádiách chorôb genitourinárneho systému u mužov sa liečba vykonáva tými liekmi, ktoré pôsobia na vnútorné svaly močového mechúra a močových ciest, konkrétne odmietajú mať na ne relaxačný účinok.

Liečba mužov prebieha tak, že pacient užíva lieky, ktoré pomáhajú zmenšiť veľkosť nádoru a oblasť zápalu. Takéto lieky sú najúčinnejšie v počiatočných štádiách adenómu prostaty a prostatitídy. Dokonale pôsobia na všeobecný stav genitourinárneho systému u mužov.

Prípravky na liečbu hyperplázie prostaty zlepšujú proces močenia, zmierňujú opuch a podráždenie a zastavujú rast novotvarov.

Lekári vo väčšine prípadov predpisujú liek pacientom z nasledujúcich skupín:

 1. Adenoblokátory alfa-1.
 2. inhibítory 5-alfa reduktózy.

Podrobnejšiu úvahu začnime prvou skupinou, a to alfa-1-blokátormi. V akých prípadoch sa alfa-1-blokátory používajú na liečbu adenómu prostaty a prostatitídy? Po prvé, poďme zistiť, aké finančné prostriedky sú zahrnuté v tejto skupine a aký vplyv majú na telo.

Aktívnymi zložkami liekov sú alfuzolín, doxazosín, terozosín, tamsulazín. Ide o blokovanie alfa-1-adrenergných receptorov v prostate, trojuholníku močového mechúra a močovej trubici. Lieky znižujú tlak v močových cestách, znižujú ich odolnosť voči prúdeniu tekutín, odstraňujú dyzúriu a zlepšujú proces močenia.

Adrenoblokátory dokážu celkom rýchlo eliminovať prejavy ochorenia, no nie sú schopné zastaviť rast hyperplázie prostaty. Tento typ lieku môže najlepšie pomôcť pacientom s prostatou, ktorá je stredne zväčšená alebo má normálnu veľkosť.

Užívanie adrenoblokátorov môže mať nejaké vedľajšie účinky – môžete pociťovať závraty, bolieť vás hlava, nádcha, nejaké problémy s tráviacim systémom. Táto kategória liekov predpísaných na prostatitídu a adenóm prostaty je kontraindikovaná u mužov, ktorých ochorenie je už v neskoršej a pokročilej forme. Táto zanedbaná forma je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi: ťažkosti s močením, časté nutkanie na močenie. Tiež ťažké formy sú často komplikované sprievodnými infekčnými ochoreniami genitourinárneho systému mužov.

Aké lieky sa považujú za najlepšie?

Medikamentózna liečba adenómu prostaty je predpísaná súčasne:

 • s poradenstvom v oblasti stravovania;
 • vymenovanie fyzických cvičení;
 • pomocou masáže.

Výsledok je dobre podporený komplexnou terapiou. Trvá to dlho, vyžaduje trpezlivosť a opakované kurzy. Lieky sú predpísané:

 • v tabletách;
 • injekcie;
 • rektálne čapíky;
 • mikroklyzéry.

Účinok lieku nevedie k radikálnej deštrukcii adenómu, ale môže dosiahnuť účinok v prvom a druhom štádiu ochorenia, keď nie sú žiadne komplikácie z obličiek. Ak hyperplázia dosiahla veľkú veľkosť, potom môže byť účinným prostriedkom iba chirurgická intervencia.

Niekedy je výber konzervatívnej terapie určený strachom pacienta o bezpečnosť erektilnej funkcie, možnosť mať potomstvo. Pri vážnom stave pacienta spojenom so sprievodnou patológiou ošetrujúci lekár nemôže odporučiť operáciu.

Tieto lieky zahŕňajú 2 skupiny liekov:

 1. Blokátory alfa receptorov - zmierňujú kŕče svalov močovej trubice, rozširujú ju, čím uľahčujú vylučovanie moču.
 2. Inhibítory 5-alfa reduktázy - inhibujú pôsobenie enzýmu, ktorý podporuje akumuláciu dihydrotestosterónu, ktorý aktivuje reprodukciu buniek prostaty.

Lieky na liečbu adenómu prostaty u mužov so symptomatickým účinkom konsolidujú účinok, odstraňujú negatívne dôsledky ochorenia. Tie obsahujú:

 • spazmolytiká;
 • lieky proti bolesti;
 • lieky na boj proti zápalu;
 • dekongestanty;
 • komplexy vitamínov a mikroelementov;
 • imunomodulátory na podporu obranyschopnosti organizmu.

Vzhľadom na pokročilý vek pacientov s adenómom musí lekár pred liečbou adenómu prostaty u mužov myslieť na ich negatívny vplyv na iné orgány a systémy. Mužské telo starne skôr ako ženské. Ide skôr o aterosklerotické zmeny.

Charakteristika liečiv zo skupiny blokátorov α-receptorov

Skupinu liečiv podľa ich chemickej štruktúry predstavujú antagonisty α1-adrenergných receptorov. Zistilo sa, že receptory tohto druhu sa nachádzajú hlavne:

 • na krčnej časti močového mechúra;
 • kapsula prostaty;
 • zadná uretra;
 • zloženie stromálneho tkaniva.

Sú to cieľové „platformy" na príjem signálov z nervových vlákien. Blokovaním „prijímacej" plochy je možné pôsobiť proti svalovej kontrakcii spôsobenej nervovým impulzom v požadovanej oblasti.

Lieky na liečbu adenómu prostaty u mužov tejto skupiny sú rozdelené do:

 • na superselektívne - blokujú iba α1-A-adrenergné receptory, to všetko sú lieky na báze tamsulozínu;
 • selektívne - antagonisty všetkých (nielen typu A) α1-adrenergných receptorov.

Pri liečbe α1-blokátorov u mužov sa pozoruje voľnejší tok moču z močového mechúra. Toto je sprevádzané:

 • zníženie závažnosti symptómov kompresie močovej trubice;
 • zvýšenie rýchlosti prúdenia;
 • zníženie zvyškového moču.

Za výhodu derivátov tamsulozínu sa považuje vysoká účinnosť pri pomerne nízkom dávkovaní. Denná dávka, ktorá má terapeutický účinok, je desaťkrát nižšia ako pri predpisovaní iných liekov v skupine.

Závažná komplikácia u pacientov užívajúcich lieky môže nastať pri operácii sivého zákalu. Oftalmológovia to nazývajú syndróm „ochabnutej" dúhovky, hrozí pooperačný priebeh ochorenia oka.

Vlastnosti účinku liekov zo skupiny inhibítorov 5a-reduktázy

Znížená aktivita enzýmu 5a-reduktázy narúša premenu testosterónu na dihydrotestosterón. Lieky skupiny sú liekom na adenóm prostaty, ktorý môže spôsobiť zmenšenie objemu hyperplastickej žľazy. Tým sa zníži mechanická obštrukcia a kompresia močovej trubice.

Inhibítory sa predpisujú pacientom s rastom prostaty viac ako 30–40 cm3. Výsledok je viditeľný najmä v počiatočnom štádiu ochorenia. Priebeh liečby je dlhý, nie kratší ako šesť mesiacov. Len pri dlhodobom používaní dochádza k zníženiu objemu. Výsledkom terapie je absencia dôvodov na chirurgickú liečbu u polovice pacientov.

Negatívne vlastnosti liekov skupiny zahŕňajú:

 • znížená sexuálna túžba;
 • výskyt erektilnej slabosti;
 • zníženie koncentrácie PSA (prostatický špecifický antigén) v krvi, ktorý sa používa na skríning rakoviny prostaty.

Bylinné prípravky

Liečivé prípravky z rastlín obsahujú veľa účinných biologických látok. Ich pôsobenie je oveľa slabšie ako vyššie uvedené prostriedky. Urológovia ho považujú za pomocný, symptomatický, umožňujúci ovplyvniť úroveň imunity pacienta.

Je dôležité, aby sa mohli hromadiť v tkanivách prostaty, pridávať baktericídne vlastnosti do močového traktu. Účinnosť týchto prostriedkov nebola spoľahlivo potvrdená.

Kurzy liečby drogami sú dlhé, 4-5 mesiacov.

Iné symptomatické látky

Na odstránenie patologických zmien v tkanivách prostaty a močových ciest lekári používajú symptomatické prostriedky, ktoré nemajú priamy účinok na prostatu. Na uvoľnenie spastickej kontrakcie uretrálneho kanála a hrdla močového mechúra sa predpisujú anticholinergiká alebo antispazmodiká.

Najvýraznejší účinok majú deriváty Belladonny. Lieky pomáhajú zmierniť bolesť, svalové napätie močového mechúra. Predpisuje ich len špecialista v obmedzených dávkach (pamätáme si, že v II-III štádiách ochorenia nastáva svalová atónia aj tak).

Na zníženie opuchu tkaniva prostaty sa odporúčajú diuretické skupiny slučkových diuretík. Neužívajte lieky, ktoré dráždia močový systém. Ak hrozí zápal v močovom mechúre, obličkách, lekár predpisuje antibiotiká na adenóm. Tieto lieky tiež odstraňujú príznaky prostatitídy, ktoré často sprevádzajú hyperpláziu žľazy.

Najčastejšie používané antibiotiká sú:

 • séria cefalosporínov;
 • aminoglykozidy;
 • fluorochinolóny.

Pri ťažkom zápale je potrebné robiť kombinácie protizápalových liekov. Zvážte prítomnosť príznakov zlyhania obličiek. V prípade chronického zlyhania orgánov sú aminoglykozidy a tetracyklíny kontraindikované z dôvodu toxických účinkov na renálny parenchým.

Na aktiváciu ochranných síl sú pacientom predpísané komplexy vitamínov a stopových prvkov. Pomáhajú obnoviť metabolizmus v žľazovom tkanive prostaty, znižujú oxidáciu, zlepšujú krvný obeh.

Symptomatická liečba by sa nemala klásť na rovnakú úroveň so špeciálnou liečbou novotvaru. Informácie reklamného charakteru, ako ukazujú skúsenosti, môžu oklamať pacientove nádeje na úplné uzdravenie a prinútiť ho k značným finančným nákladom. Zároveň sa však stratí potrebný čas na konzervatívnu terapiu.

Čínsku urologickú náplasť na adenóm prostaty je najlepšie nechať na liečbu samotným Číňanom. Zatiaľ neexistujú žiadne presvedčivé údaje o jeho účinnosti. Súbor rastlinných liekov uvedených v pokynoch nie je schopný preniknúť do tkaniva prostaty.

Ako užitočná je liečba bylinami?

Byliny na adenóm prostaty sa odporúčajú používať opatrne. Liečitelia a bylinkári, ktorí poznajú svoje podnikanie, nikdy netrvajú na najúčinnejšom pôsobení bylinných receptov. Odborníci na výživu súhlasia s populárnymi odporúčaniami na zahrnutie do stravy pacientov:

 • petržlen;
 • Luke;
 • ľanové semienko, tekvicový olej alebo šťavu.

Zoznam užitočných rastlinných materiálov na prípravu odvarov, infúzií zahŕňa:

 • lieska;
 • osika kôra;
 • pšeničná tráva;
 • hemlock;
 • gaštan konský;
 • ľubovník bodkovaný.

Vlastnosti celandínu pri liečbe bradavíc a iných útvarov na koži (papilómy, kalusové výrastky, praskliny) sú známe.

Všetky časti rastliny sú jedovaté a treba s nimi zaobchádzať opatrne. Pri liečbe adenómu prostaty je dôležité:

 • antimikrobiálne;
 • protinádorové;
 • diuretikum;
 • antispazmodický účinok.

Balzam a šťavu z celandínu je lepšie kúpiť v lekárni. Je potrebné mať na pamäti, že pri dlhodobom používaní a predávkovaní je možná črevná dysbakterióza s hnačkou, nevoľnosťou a vracaním av závažných prípadoch kŕče, halucinácie, závraty s mdlobou.

Z odvarov bylín sa v sedacích kúpeľoch pripravujú prísady do mikroklyzérov. Pomáhajú pri bolestiach, kŕčoch močovej trubice. Vo forme bylinkového čaju sa odporúčajú známe protizápalové rastliny:

 • brusnice (bobule a listy);
 • kvety harmančeka;
 • brezová šťava a púčiky;
 • krušpán;
 • koreň sladkého drievka.

Na vyriešenie problému plnohodnotnej liečby hyperplázie prostaty musí lekár zvážiť:

 • štádium ochorenia;
 • vek pacienta;
 • komorbidity u starších ľudí.

Medikamentóznu terapiu používajú chirurgovia v predoperačnom a pooperačnom období na konsolidáciu účinku a prevenciu opakovaného rastu uzlín. Pacienti by mali dôverovať stretnutiam skúsených odborníkov a nemali by sa samoliečiť.